Guld och brons för Niklas Kjellqvist i Företags-VM

Niklas Kjellqvist från Skara SS har deltagit i Företags-VM i Frankrike, där hans lag, Association Veolia Sport, kom på tredje plats i schacktävlingen. Dessutom vann hans företag totaltävlingen där resultaten från alla sporterna lagts ihop.
Mer information

 

Niklas Kjellqvist med pokalen som hans lag, Association Veolia Sport, fick för sin seger i totaltävlingen i Fölretags-VM

Niklas Kjellqvist med pokalen som hans lag, Association Veolia Sport, fick för sin seger i totaltävlingen i Fölretags-VM

Snabbschack i Arboga 9/6

Hittills tre anmälda från Skara

Inbjudan

 

 

Niklas till VM

Niklas Kjellqvist

Niklas Kjellqvist

Niklas Kjellqvist från Skara SS kommer att delta i Företags-VM i schack i franska La Baule slutet av veckan. ”World Company Sport Games” arrangeras i ett tjugotal olika grenar, däribland schack, och pågår 23-27 maj. Niklas representerar Veolia och är en av knappt trettio deltagande schackspelare.
Mer information om tävlingen finns här.

Hemmaseger i Maj Cupen 2018

Rickard segrade för 2:a året i rad

Han lyckades detta året med att vinna alla 6 ronderna.

  1. Rickard Dahlström, Skara SS          6
  2. Smail Beslagic, Lidköpings SS        5
  3. Lars-Göran Eklund, Skara SS         3

Slutställning Maj Cupen 2018

 

Ett parti från Rond 1

Lilla Västgöta Open 2018

För resultat och bilder klicka på Länken:

Lilla Västgöta Open 2018

MVB med Larzy vann Näringslivet Möter Förorten i Göteborg

Nabil Dogan och Lars Göran Eklund.
Foto Caitlin Mooney

Artikeln kopierad från SSF

 

Efter en spännande final som avgjordes efter särspel var det Lars Göran Eklund från byggjätten MVB och Nabil Dogan från Gunnestorpsskolan i Tuve som tog hem Näringslivet Möter Förorten i Göteborg i köpcentrumet Nordstan.
Eventet skapade många viktiga och härliga möten och både spelarna och den stora publiken såg fram mot nästa gång.
Arrangemangets hemsida.

Lilla Västgöta Open 28 April

Inbjudan för utskrift Lilla Västgöta 2018

***NYTT*** Tävlingen ELO registreras för A-juniorer och 1600 gruppen!!!


Spelas  lördagen den 28 april i Skara.

Kl. 11:00.  Personlig anmälan senast  kl. 10:30

Skara SS klubblokal  Bommagatan 10,  Skara
Vid många anmälda flyttas  tävlingen till Källeskolan matsal endast 25 meter längre bort. Parkera lämpligen bakom domkyrkan Sedan ca 100 meter att gå.

A-juniorer och U1600 spelar  5 ronder, B och C-juniorer 7 ronder.

Spelform beroende på antalet anmälda.

A,  födda 1998 – 2004
1. Linus Nowén Alingsås SS
2. Leon Axelsson Skara SS
3. Axel Marklén Skara SS
4. Ahmed Badawi Tanums SS
5. Ali Badawi Tanums SS
6. Bana Badawi Tanums SS
7. Mohammed Badawi Tanums SS
8. Filip Nikolov Borås-Fristad SK
9. Susanne Nguyen Borås-Fristad SK

B,  födda 2005 – 2007
1. Ludwig Rosenius Uddevalla SS
2. Oliver Hanning Alingsås SS
3. Pelle Kvarnström Alingsås SS
4. Alvin Sundberg Uddevalla SS
5. Liam Sundberg Uddevalla SS
6. Erica Unger Skara SS
7. Jakob Östbye Alingsås SS
8. Eric Johansson Uddevalla SS
9. Albin Holmgren Alingsås SS
10. Erik Olsén Skara SS
11. Hugo Thörnberg Lidköpings SS
12. Emil Henriques Örgryte SK

C,  födda 2008 och senare
1. Alma Van Oosten Skara SS
2. Malte Norberg Skara SS
3. Moa Larsson Skara SS
4. Hugo Högberg Skara SS
5. Axel Haglund Tanums SS
6. Matilda Holmgren Alingsås SS

Öppen klass under 1600 ELO
1. Per-Erik Svantesson Skara SS
2. Jonathan Hansen Skara SS
3. Jesper Hansen Skara SS
4. Andreas Jonasson Alingsås SS
5. Stefan Strandberg Falköpings SS
6. Ulf Haglund Tanums SS
7. Bengt Samzelius Tanums SS
8. Halvard Nowén Alingsås SS
9. Danny Nguyen Borås-Fristad SK
10.Gustav Gyllenhammar Falköpings SS
11.Christoffer Sjöstedt Falköpings SS
12.Jakob Henriques Örgryte SK

A-juniorer och U1600 25 minuter
B och C-juniorer 20 minuter per spelare och parti. 

Priser till större delen av startfältet

Servering Kommer att finnas i anslutning till spellokalen

Anmälan

Senast 23 april, efteranmälningar i mån av plats.
Niklas Kjellqvist         kungen.nk@telia.com                076-636 44 30
Fredrik Kjellkqvist      fredrikkjellqvist@outlook.com      070-537 89 96

Startavgift 100:- som betalas på plats

Daniel 7:a i Kvibergs spelen

Daniel kom på en meriterande 7:e plats.
Endast slagen av slutsegraren Jung Min Seo

Jag tog 4½ och var nöjd med spelet, borde även vunnit i rond 7.
Hör inte till vanligheterna, men jag tog 3½ p som svart  😆

Resultat

Hoppas kunna komplettera med några partier inom kort.

Bild när jag och Daniel kollar på finalpartiet i rond 8

Gubbaschacket

Resultat 17/4 2018

1-4 Börje Romfält 3,0 poäng
1-4 Lars Eklund 3,0 poäng
1-4 Per-Erik Svantesson 3,0 poäng
1-4 Rolf Johansson 3,0 poäng

Grattis Rickard !

Vinnare i bokutlottningen framlottade

Vinnare i bokutlottningen framlottade:

  • David Rasti, SS Manhem
  • Rickard Dahlström, Skara SS
  • Jörgen Karlsson, Västerviks ASK

Grattis till vinnarna, som kan hämta sina priser i sekretariatet vid lämplig tidpunkt under tävlingen eller strax innan


Kvibergspelen