Lilla Västgöta Open 2017

Årets Lilla Västgöta Open, 2017, spelades i Skara!

Tävlingen som är ett samarrangemang mellan Skara SS och Lidköpings SS lockade 27 stycken spelare från många håll, såsom Jönköping, Örgryte, Tanum m.m.

Nedan följer resultatredovisningen samt bilder från tävlingen och pristagarna:

  • 1600 Klassen
  1. Per-Erik Svantesson Skara SS             14 poäng
  2. Jesper Hansén Skara SS                       13
  3. Jonathan Hansén Skara SS                  12
  4. Bengt Samuelsson Tanum SS              11
  5. Georg Agn Tanum SS                            10
  6. Robin Nylander Lidköping SS               9
  7. Jakob Henriques Örgryte SK                 9
  8. Gustav Gyllenhammar Falköpings SS  7
  9. Andreas Jonasson Falköpings SS          7
  • A – Klassen
  1. Moa Hartman Lidköping SS                11 poäng (Inbördes möte avgjorde)
  2. Gottfrid Olsson Skara SS                      11
  3. Walter Rieck Borås Fristad SK             6
  • B – Klassen
  1. 1. Ahmed Badawi Tanum SS                  21 poäng
  2. 2. Emil Henriques Örgryte SK                17
  3. 3. Maciek Lewinski Jönköpings SS         16 (Inbördes möte avgjorde)
  4. 4. Albin Holmgren Alingsås SS              16
  5. 5. Josef Sandberg Skara SS                     15
  6. 6. Elis Lundén Skara SS                          14
  • C – Klassen
  1. 1. Antonia Bermig Uddevalla SS            15 poäng (Kvalitetspoäng 92)
  2. 2. Jakob Östbye Alingsås SS                   15 (Kvalitetspoäng 89)
  3. 3. Oliver Hanning Alingsås SS                15 (Kvalitetspoäng 79)
  4. 4. Pelle Kvarnström Alingsås SS             14
  5. 5. Moa Larsson Skara SS                         13
  6. 5. Alma van Oosten Skara SS                  13
  7. 7. Malte Norén Lidköping SS                  12
  8. 7. Malte Norberg Skara SS                      12
  9. 9, Sigvard Norén Lidköping SS               9

Fler bilder och ett stort tack för nedlagt arbete till Niklas Kjellqvist och John Löfgren!!

Inbjudan Lilla Västgöta Open

Lilla Västgöta Open spelas lördagen 29 April

Det går fortfarande bra att anmäla sig!!

Inbjudan:  Lilla Västgöta 2017

A, födda 1998 – 2003 B, födda 2004 – 2006 C, födda 2007 och senare Öppen klass under 1600 ELO/LASK

Hittills anmälda:

Under 1600 gruppen Lask/Elo:

Robin Nylander Lidköping, Jesper Hansen Skara, Jonathan Hansen Skara, Per-Erik Svantesson Skara, Gustav Gyllenhammar Falköping, Andreas Jonasson Falköping, Georg Ang Tanum, Bengt Samzelius Tanum.

A klassen 98-03

Moa Hartman -98 Lidköping, Gottfrid Olsson -00 Skara, Walter Rieck -01 Borås-Fristad, Mohammed Badawi -98 Tanum.

B klassen 04-06

Albin Holmgren -06 Alingsås, Emil Henriques -05 Örgryte, Maciek Lewinski -06 Jönköping, Josef Sandberg -04 Skara, Ahmed Badawi -04 Tanum.

C klassen 07-yngre

Alan Makarian -09 Lidköping, Malte Noren -10 Lidköping, Sigvard Noren -10 Lidköping, Moa Larsson -08 Skara, Oliver Hanning -07 Alingsås, Pelle Kvarnström -07 Alingsås, Jakob Östbye -07 Alingsås, Malte Noren -10 Skara, Alma von Oosten -08 Skara, Antonia Bermig -07 Uddevalla.    

Majcupen 2017 i Lidköping

Årets Majcup spelas i Lidköping

Torsdag 27/4

Tävlingen är öppen för alla schackspelare och Närvarolottning tillämpas. Man måste alltså inte kunna alla tre tillfällena.

Det bjuds på fika!

Årets tre speldagar är torsdagarna 27/4, 4/5 och 11/5, med starttid kl.18.30. Vi spelar 2 ronder/kväll med betänketiden 25 min + 10 sek/drag. Vi spelar i Lidköpings SS klubblokal.

Tävlingen kommer vara Elo-registrerad för Rapid.

Anmälan görs till Fredrik Kjellqvist, 070-5378996 eller fredrikkjellqvist@outlook.com

Anmälda hittills.

  1. Fredrik Kjellqvist      Skara SS
  2. Rickard Dahlström   Skara SS
  3. Bo Olsson                Lidköpings SS
  4. Viljo Koski               Lidköpings SS
  5. Kenneth Wiman       Skövde SS
  6. Johan Gustavsson   Skövde SS
  7. Lars Eklund              Skara SS
  8. Ante Bengtzelius      Skara SS
  9. Ingemar Storm         Vara SS
  10. Lennart Stenqvist    Vara SS
  11. Lars-Göran Eklund  Skara SS
  12. Per-Erik Svantesson  Skara SS

Gubbaschacket

Dagens resultat 25/4 i Gubbaschacket på tisdagar!!

1 Ante Bengtzelius                   4,0 p

2 Bo  Andersson                       3,0

3 Lars Eklund                           3,0

4 Rune Arvidsson                     2,0

5-6 Per-Erik Svantesson        1,5

5-6 Börje Romfält                    1,5

Gubbaschacket

Resultat 18 april

1 Rune Arvidsson        3,0 p

2-4 Rolf Johansson      3,0

2-4 Lars Eklund           3,0

2-4 Bo Andersson        3,0

5 Börje Romfält            2,0

6 Jurgen Struck           1,0

Påskblixten i Uddevalla

Under Långfredagen spelade tre medlemmar från Skara SS den mycket trevliga blixtturneringen Påskblixten. Fredrik K och Patrik R tog sig till A-finalen och Jonathan H gick till C-finalen.

För mer information och resultat hänvisas till VSF:s inlägg.

 

Gubbaschacket

Resultat 11/4
  1. Lars Eklund            4,0 p
  2. Rune Arvidsson      3,5 p
  3. Bo Andersson          2,5 p
  4. Ante Bengtzelius     2,5 p
  5. Jürgen Struck          1,5 p
  6. Börje Romfält          1,0 p

Lars-Göran segrade

Lars-Göran Skaramästare i snabbschack 2017   Fullständiga resultat

Gubbaschacket

Resultat 4/4
1 Bo Andersson                5,0 p
 2 Ante Bengtzelius          4,0
3 Rolf Johansson             3,0
4 Rune  Arvidsson           2,0
5 Lars Eklund                  1,0
6 Jurgen Struck              0,0

Onsdagsschacket

På onsdag 5/4 spelas de avslutande tre ronderna i Skaramästerskapet i snabbschack. Har man inte varit med i de tre 1:a ronderna, går det bra att hoppa in i rond 4.